Tissot - T120.417.37.051.02
T120.417.37.051.02 Seastar 1000 Chronograph Quartz 45.5 PVD / Black / Rubber
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Seastar |
| Reference: | T120.417.37.051.02 (aka: T1204173705102) |
| Name: | T120.417.37.051.02 Seastar 1000 Chronograph Quartz 45.5 PVD / Black / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Seastar 1000 Chronograph Quartz has an oversized case (45.5mm) which is water resistant up to 300 meters (or 1000 feet). It is powered by a quartz movement with chronograph and date. In the pictured configuration case, dial and strap are all black.