Tissot - T120.607.17.441.00
T120.607.17.441.00 Seastar 2000 Professional Stainless Steel / Grey / Rubber
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Seastar |
| Reference: | T120.607.17.441.00 (aka: T1206071744100) |
| Name: | T120.607.17.441.00 Seastar 2000 Professional Stainless Steel / Grey / Rubber |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Seastar 2000 Professional reference T120.607.17.441.00 -introduced in 2021- has a stainless steel case of 46mm, with a helium escape valve at 9:00 and a ceramic insert to the uni-directional bezel. Water resistance is rated at 2000 feet, or 600 meters. In this version, the dial is Grey.