Tissot - T120.614.11.041.00
T120.614.11.041.00 Seastar 1000 Professional Limited Edition
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Seastar |
| Reference: | T120.614.11.041.00 (aka: T1206141104100) |
| Name: | T120.614.11.041.00 Seastar 1000 Professional Limited Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Seastar 1000 Professional reference T120.614.11.041.00 is a limited edition of 1000 pieces introduced in 2019. This watch has a stainless steel case with a diameter of 48.00mm, which houses a self-winding movement with chronograph and indicators for both day and date (caliber A05.H21).