Tissot - T120.807.17.051.00
T120.807.17.051.00 Seastar 1000 Quartz 40 Wilson WNBA / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Seastar |
| Reference: | T120.807.17.051.00 (aka: T1208071705100) |
| Name: | T120.807.17.051.00 Seastar 1000 Quartz 40 Wilson WNBA / Black |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Seastar 1000 Quartz T120.807.17.051.00 has a stainless steel case of 40.00mm, which is water resistant up to 300 meters (or 1000 feet). It is powered by a quartz movement with date. The design of this model is highlighted by white and orange accents, echoing the colors of the WNBA. It includes uni-directional rotating bezels that integrate the 24-second basketball shot clock time, emphasizing Tissot's position as the official timekeeper of the WNBA.