Tissot - T125.610.16.051.00
T125.610.16.051.00 Supersport Stainless Steel / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Supersport |
| Reference: | T125.610.16.051.00 (aka: T1256101605100) |
| Name: | T125.610.16.051.00 Supersport Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Tissot Supersport has a stainless steel case ( 44.00mm) with a revolving aluminum bezel insert calibrated for 60 units. This Supersport is powered by a ETA quartz movement in the form of caliber F06.115. The Tissot Supersport Chrono reference T125.610.16.051.00 has a Black dial.