Tissot - T125.617.17.051.00
T125.617.17.051.00 Supersport Chrono Tour de France 2020
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Supersport |
| Reference: | T125.617.17.051.00 (aka: T1256171705100) |
| Name: | T125.617.17.051.00 Supersport Chrono Tour de France 2020 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Tissot Supersport Chrono has a stainless steel case with a diameter of 45.50mm, which houses a quartz movement with chronograph and date. The Tissot Supersport Chrono reference T125.617.17.051.00 was created in celebration of the 2020 Tour de France. It features a bicycle counterweight on the chronograph seconds hand, and case back engraved with the Tour de France logo.