Tissot - T125.617.37.051.01
T125.617.37.051.01 Supersport Chrono PVD / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Supersport |
| Reference: | T125.617.37.051.01 (aka: T1256173705101) |
| Name: | T125.617.37.051.01 Supersport Chrono PVD / Black |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Tissot Supersport Chrono has a stainless steel case with a diameter of 45.50mm, which houses a quartz movement with chronograph and date. The Tissot Supersport Chrono reference T125.617.37.051.01 has a PVD-coated case and a Black dial.