Tissot - T038.430.11.037.00
T038.430.11.037.00 T-One Automatic Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Classic |
| Reference: | T038.430.11.037.00 (aka: T0384301103700) |
| Name: | T038.430.11.037.00 T-One Automatic Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Tissot T-One Automatic is a moderately sized automatic gentlemen's watch. Its stainless steel case measures 37mm across. The dial has a striped pattern in its center. This watch is powered by the ETA caliber 2834 movement, with displays for both the day as well as the date.