Tissot - T038.430.22.037.00
T038.430.22.037.00 T-One Automatic Two Tone
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Classic |
| Reference: | T038.430.22.037.00 (aka: T0384302203700) |
| Name: | T038.430.22.037.00 T-One Automatic Two Tone |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Tissot T-One Automatic is a moderately sized automatic gentlemen's watch. Its stainless steel case measures 37mm across. The dial has a striped pattern in its center. This watch is powered by the ETA caliber 2834 movement, with displays for both the day as well as the date. The gold bits in the present versions are pvd coated.