Tissot - T050.207.16.037.00
T050.207.16.037.00 Lady Heart Flower Power
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Classic |
| Reference: | T050.207.16.037.00 (aka: T0502071603700) |
| Name: | T050.207.16.037.00 Lady Heart Flower Power |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Lady Heart is an elegant ladies watch. Its dial shows an opening at 12, revealing the beating heart of the movement; a full view is offered through the caseback. Its case measures 35mm across. It comes with a variety of dials, the present one showing a motif inspired by nature mixed with a lower half with Arabic numerals.