Tissot - T050.217.16.052.01
T050.217.16.052.01 Dressport Black / Diamond
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Classic |
| Reference: | T050.217.16.052.01 (aka: T0502171605201) |
| Name: | T050.217.16.052.01 Dressport Black / Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Dressport has a stainless steel case of 35 mm, housing the ETA G15.211 quartz chronograph mvoement. This watch is water resistant up to 30 meters. It is available in a variety of configurations, including those with diamonds, mother-of-pearl dials and / or rose gold pvd plating.