Tissot - T065.430.11.031.00
T065.430.11.031.00 Automatics III Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Classic |
| Reference: | T065.430.11.031.00 (aka: T0654301103100) |
| Name: | T065.430.11.031.00 Automatics III Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Automatics III is a traditional gentleman's wristwatch - or as Tissot claims it, 'sophistication meets affordability' or an 'elegant statement punctuated by an astute eye for detail'. In any case, its stainless steel case measures 39 mm across, housing the caliber 2836 movement from ETA.