Tissot - T070.406.16.057.00
T070.406.16.057.00 T-Complication Mechanical COSC
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Classic |
| Reference: | T070.406.16.057.00 (aka: T0704061605700) |
| Name: | T070.406.16.057.00 T-Complication Mechanical COSC |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot T-Complication Mechanical COSC T070.406.16.057.00 is derived from the piece that won not only the first but also second prize of the “Coucours International de Chronométrie” in 2013. The watch itself is simple yet details such as a guilloche on the dial provide it with a touch of elegance. Its precision is highlighted with a second counter centred at 6 o’clock.