Tissot - T71.3.401.21
T71.3.401.21 Goldrun Hesalite Yellow Gold / Champagne
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Gold |
| Reference: | T71.3.401.21 (aka: T71340121) |
| Name: | T71.3.401.21 Goldrun Hesalite Yellow Gold / Champagne |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.70 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Goldrun T71.3.401.21 has a Yellow Gold case of 33.70mm and a Champagne dial. This watch is powered by caliber 955.112, a quartz movement with central seconds and date.