Tissot - T71.3.401.31
T71.3.401.31 Goldrun Hesalite Yellow Gold / Silver
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Gold |
| Reference: | T71.3.401.31 (aka: T71340131) |
| Name: | T71.3.401.31 Goldrun Hesalite Yellow Gold / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.70 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Goldrun T71.3.401.31 has a Yellow Gold case of 33.70mm and a Silver dial. This watch is powered by caliber 955.112, a quartz movement with central seconds and date.