Tissot - T912.410.46.051.00
T912.410.46.051.00 Classic Quartz
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Gold |
| Reference: | T912.410.46.051.00 (aka: T9124104605100) |
| Name: | T912.410.46.051.00 Classic Quartz |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Classic is an elegant and timeless wristwatch in stainless steel with a solid rose gold bezel. The present version is fitted with the quartz ETA F06.111 movement.