Tissot - T912.428.46.058.00
T912.428.46.058.00 Classic Automatic Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Gold |
| Reference: | T912.428.46.058.00 (aka: T9124284605800) |
| Name: | T912.428.46.058.00 Classic Automatic Black |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Classic is, well, a classic gentleman's wristwatch with a solid rose gold bezel. IT is powere dby the ETA caliber 2895, which can be seen through its sapphire crystal caseback.