Tissot - T913.210.16.031.01
T913.210.16.031.01 Nordig Gold Lady Yellow Gold / Silver
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Gold |
| Reference: | T913.210.16.031.01 (aka: T9132101603101) |
| Name: | T913.210.16.031.01 Nordig Gold Lady Yellow Gold / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Nordic Gold {WATCH_REF] has a Yellow Gold case of 27.00mm and a Silver dial. This watch is powered by caliber F03.412.