Tissot - T920.417.16.031.00
T920.417.16.031.00 Vintage Chronograph 18k Gold / Silver
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Gold |
| Reference: | T920.417.16.031.00 (aka: T9204171603100) |
| Name: | T920.417.16.031.00 Vintage Chronograph 18k Gold / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Vintage Chronograph reference T920.417.16.031.00 has a Yellow Gold case paired with a Silver dial. Inside ticks a quartz movement with chronograph and date (caliber G10.212 AA).