Tissot - T926.407.76.263.00
T926.407.76.263.00 Excellence Automatic Rose Gold / Beige
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Gold |
| Reference: | T926.407.76.263.00 (aka: T9264077626300) |
| Name: | T926.407.76.263.00 Excellence Automatic Rose Gold / Beige |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Excellence Automatic reference T926.407.76.263.00 has a Rose Gold case of 39.80mm, which houses the self-winding caliber 2892-A2 ND. The dial is Beige.