Tissot - T926.410.16.013.00
T926.410.16.013.00 Excellence 18K Yellow Gold / Silver
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Gold |
| Reference: | T926.410.16.013.00 (aka: T9264101601300) |
| Name: | T926.410.16.013.00 Excellence 18K Yellow Gold / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Excellence 18K Gold reference [WATCH_REF} has a 18k Yellow Gold case of 40.00mm, which houses a quartz movement by ETA in the form of caliber 902.101. The dial is Silver.