Tissot - T112.210.22.113.00
T112.210.22.113.00 T-Wave Stainless Steel - Yellow Gold / MOP / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Lady |
| Reference: | T112.210.22.113.00 (aka: T1122102211300) |
| Name: | T112.210.22.113.00 T-Wave Stainless Steel - Yellow Gold / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 8.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot T-Wave reference T112.210.22.113.00 has a stainless steel case of 30.00mm, which houses a caliber movement. The dial of this ladies wristwatch is White mother-of-pearl. Both case and bracelet are partially PVD-coated in yellow gold..