Tissot - T112.210.36.111.00
T112.210.36.111.00 T-Wave Rose Gold / MOP
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Lady |
| Reference: | T112.210.36.111.00 (aka: T1122103611100) |
| Name: | T112.210.36.111.00 T-Wave Rose Gold / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot T-Wave reference T112.210.36.111.00 has a stainless steel case of 30.00mm, which houses a caliber F04.111 movement. The dial of this ladies wristwatch is White mother-of-pearl. The case is PVD-coated in rose gold.