Tissot - T132.010.11.331.00
T132.010.11.331.00 T-My Lady Quartz Stainless Steel / Pink / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Lady |
| Reference: | T132.010.11.331.00 (aka: T1320101133100) |
| Name: | T132.010.11.331.00 T-My Lady Quartz Stainless Steel / Pink / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.30 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Introduced in 2020, the Tissot T-My Lady Automatic reference T132.010.11.331.00 is a ladies watch with a Stainless Steel case of 29.30mm. It is powered by a quartz movement by ETA (caliber F03.115). The dial is Pink.