Tissot - T048.217.27.057.00
T048.217.27.057.00 T-Race Quartz Ladies Orange
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Race |
| Reference: | T048.217.27.057.00 (aka: T0482172705700) |
| Name: | T048.217.27.057.00 T-Race Quartz Ladies Orange |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 36.65 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot T-Race is a watch inspired by the world of motor racing. In the smaller ladies version, this chronograph features a stainless steel case of 36.65 mm, fitted with a rubber strap. The bezel has a black PVD coating applied to it. The movement is the ETA quartz caliber G10.211