Tissot - T048.417.27.057.05
T048.417.27.057.05 T-Race Quartz White
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Race |
| Reference: | T048.417.27.057.05 (aka: T0484172705705) |
| Name: | T048.417.27.057.05 T-Race Quartz White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.30 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot T-Race is a watch inspired by the world of motor racing. This chronograph features a stainless steel case of 45.3mm with a black PVD coated bezel. The movement is the ETA quartz caliber G10.211.