Tissot - T115.407.37.051.00
T115.407.37.051.00 T-Race Swissmatic 45 Rose Gold PVD / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Race |
| Reference: | T115.407.37.051.00 (aka: T1154073705100) |
| Name: | T115.407.37.051.00 T-Race Swissmatic 45 Rose Gold PVD / Black |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot T-Race Swissmatic has an oversized case inspired by motorbikes. The case itself is meant to look like a disc brake; the lugs are shaped like forks. Inside ticks a self-winding 'Swissmatic' movement with three days of power reserve. Ref. T115.407.37.051.00 has a rose gold PVD-coated case. The dial is black.