Tissot - T115.427.37.051.01
T115.427.37.051.01 Tissot T-race Automatic Chronograph Rose Gold / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Race |
| Reference: | T115.427.37.051.01 (aka: T1154273705101) |
| Name: | T115.427.37.051.01 Tissot T-race Automatic Chronograph Rose Gold / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 48.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot T-Race Automatic Chronograph [WACH_REF] is an oversized wristwatch inspired by the world of motorsports. The case, PVD-coated in black and gold, measures 48.80mm across at a height of 16.6mm; inside ticks the self-winding caliber C01.211.