Tissot - T135.417.37.051.00
T135.417.37.051.00 T-Race Cycling Tour de France 2022 Special Edition
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Race |
| Reference: | T135.417.37.051.00 (aka: T1354173705100) |
| Name: | T135.417.37.051.00 T-Race Cycling Tour de France 2022 Special Edition |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot T-Race Cycling Tour de France 2022 T135.417.37.051.00 celebrates the 2022 Tour de France bike stage race. The stainless steel case of 45.00mm has a black PVD-coating and the dial is matte black. The color yellow, as well as other cycling inspired details, are found throughout the watch.