Tissot - T141.417.11.051.00
T141.417.11.051.00 T-Race Marc Marquez 2022 Limited Edition
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Race |
| Reference: | T141.417.11.051.00 (aka: T1414171105100) |
| Name: | T141.417.11.051.00 T-Race Marc Marquez 2022 Limited Edition |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 3993 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.95 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot T-Race reference T141.417.11.051.00 is a limited edition of 3993 pieces created in honor of Marc Marquez. The case measures 45.00mm across, whilst holding a quartz movement with chronograph and date (caliber G10.212 AB).