Tissot - T141.417.11.057.00
T141.417.11.057.00 T-Race MotoGP 2022 Limited Edition
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Race |
| Reference: | T141.417.11.057.00 (aka: T1414171105700) |
| Name: | T141.417.11.057.00 T-Race MotoGP 2022 Limited Edition |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 8000 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.95 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot T-Race reference T141.417.11.057.00 is a limited edition of 8000 pieces created in honor the brand's involvement in the MotoGP race series. The case measures 45.00mm across, whilst holding a quartz movement with chronograph and date (caliber G10.212 AB).