Tissot - T141.417.17.011.00
T141.417.17.011.00 T-Race Chronograph Stainless Steel / Silver / Rubber
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Race |
| Reference: | T141.417.17.011.00 (aka: T1414171701100) |
| Name: | T141.417.17.011.00 T-Race Chronograph Stainless Steel / Silver / Rubber |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.95 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot T-Race Chronograph T141.417.17.011.00 (2023) has a stainless steel case of 45.00mm crowned by a bezel inspired by a brake disc. The dial is Silver. This watch is powered by a quartz movement with chronograph and date.