Tissot - T007.309.16.113.02
T007.309.16.113.02 Generosi-T MOP
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Trend |
| Reference: | T007.309.16.113.02 (aka: T0073091611302) |
| Name: | T007.309.16.113.02 Generosi-T MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 24.50 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Generosi-T has a rectangular case (24.5*27.5 mm) with an integrated bracelet continuing its lines. This watch is powered by the quartz caliber F03.111 movement.