Tissot - T017.309.11.031.00
T017.309.11.031.00 Fabulous Garden
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Trend |
| Reference: | T017.309.11.031.00 (aka: T0173091103100) |
| Name: | T017.309.11.031.00 Fabulous Garden |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 25.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The TIssot Fabulous Garden has a square case with a flower 'growing' over the dial area. This watch is powered by the quartz caliber 901.005.