Tissot - T02.1.181.51
T02.1.181.51 Six-T Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Trend |
| Reference: | T02.1.181.51 (aka: T02118151) |
| Name: | T02.1.181.51 Six-T Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 23.35 mm |
| Case Lug Width: | 16.80 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Six-T is a rectangular wristwatch with a fine chain bracelet. It is powered by the quartz caliber F03.111 movement.