Tissot - T043.010.22.111.00
T043.010.22.111.00 Glam Sport Small Two Tone
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Trend |
| Reference: | T043.010.22.111.00 (aka: T0430102211100) |
| Name: | T043.010.22.111.00 Glam Sport Small Two Tone |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 7.60 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Glam Sport offers -in the words of Tissot- a 'unique mix of feminity and dynamism'. The current version has a stainless steel case of 32mm. it is powered by the quartz ETA F04.111 movement. The gold-colored parts are PVD coated.