Tissot - T043.210.11.117.02
T043.210.11.117.02 Glam Sport
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Trend |
| Reference: | T043.210.11.117.02 (aka: T0432101111702) |
| Name: | T043.210.11.117.02 Glam Sport |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Case Lug Width: | 8.60 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Glam Sport offers -in the words of Tissot- a 'unique mix of feminity and dynamism'. The current version has a stainless steel case of 32mm. it is powered by the quartz ETA F04.111 movement.