Tissot - T061.717.11.051.00
T061.717.11.051.00 TXL Chrono Stainless Steel / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Trend |
| Reference: | T061.717.11.051.00 (aka: T0617171105100) |
| Name: | T061.717.11.051.00 TXL Chrono Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot TXL has an oversized rectangular case of 38*33mm, which houses a quartz movement with chronograph and date (caliber G15.211). It comes in various different executions. Reference T061.717.11.051.00 has a Black dial.