Tissot - T072.210.22.298.00
T072.210.22.298.00 Lady T072 Quartz Rose
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Trend |
| Reference: | T072.210.22.298.00 (aka: T0722102229800) |
| Name: | T072.210.22.298.00 Lady T072 Quartz Rose |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 11.75 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Lady T072 is a ladies wristwatch with a quartz movement. The aggressively styled bezel is its most discerning element, providing a contemporary touch to an otherwise very traditional design. The two tone versions have their bezel, crown and parts of the bracelet PVD coated.