Tissot - T073.310.11.057.01
T073.310.11.057.01 T-10 Stainless Steel / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Trend |
| Reference: | T073.310.11.057.01 (aka: T0733101105701) |
| Name: | T073.310.11.057.01 T-10 Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 25.40 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot T-10 reference T073.310.11.057.01 is a ladies wristwatch with a tonneau-shaped case of 31.20 mm x 25.40 mm. Power comes from a quartz movement in the form of caliber F03.111. The dial is Black.