Tissot - T023.210.11.057.00
T023.210.11.057.00 T-Wave Round Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | T-Wave |
| Reference: | T023.210.11.057.00 (aka: T0232101105700) |
| Name: | T023.210.11.057.00 T-Wave Round Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.20 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot T-Wave Round has a stainless steel case with fluid lines and a domed crystal, giving this watch a natural and pebble-like look. Its stainless steel case measures 28.2 mm. The T-Wave round is powered by caliber F03.111