Tissot - T069.417.44.031.00
T069.417.44.031.00 Titanium Quartz Chronograph
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Titanium |
| Reference: | T069.417.44.031.00 (aka: T0694174403100) |
| Name: | T069.417.44.031.00 Titanium Quartz Chronograph |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Titanium Chrono is a stylish, sporty collection. Typical are durability and comfort for the wearer. The Tissot Titanium Chrono collection is available in two variants: with titanium or rubber band. The open hands and the symmetry of the chronograph positions proves that dynamism counts in this collection. Ref. T0694174403100