Tissot - T121.420.47.051.04
T121.420.47.051.04 T-Touch Connect Solar Black Titanium - Ceramic / Black / Rubber
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Touch Collection |
| Reference: | T121.420.47.051.04 (aka: T1214204705104) |
| Name: | T121.420.47.051.04 T-Touch Connect Solar Black Titanium - Ceramic / Black / Rubber |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Compass |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.50 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Tissot T-Touch Connect Solar T121.420.47.051.04 has a PVD-coated titanium case with ceramic bezel. This watch is powered by a solar-powered movement with touchscreen and connected functions through the Sw-ALPS operating system.