Tissot - T002.520.17.111.00
T002.520.17.111.00 Racing-Touch MOP / Rubber
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Touch |
| Reference: | T002.520.17.111.00 (aka: T0025201711100) |
| Name: | T002.520.17.111.00 Racing-Touch MOP / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Racing-Touch ref. T002.520.17.111.00 has a Stainless Steel case with a diameter of 43.00mm and a White mother-of-pearl dial. It is powered by caliber E49.301, whose functions can be accessed by touching the crystal ('T-Touch').