Tissot - T013.420.17.011.00
T013.420.17.011.00 T-Touch Expert White Rubber
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Touch |
| Reference: | T013.420.17.011.00 (aka: T0134201701100) |
| Name: | T013.420.17.011.00 T-Touch Expert White Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.60 mm |
| Case Lug Width: | 21.10 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tissot T-Touch is one of the more remarkable watches brought out by the Swiss watch brand. Many of its functions can be accessed through a touch of the glass. The T-Touch Expert features 15 of these touch-activated functions and is available in a wide variety of models.