Tissot - T047.420.47.207.01
T047.420.47.207.01 T-Touch II Orange Rubber Carbon
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Touch |
| Reference: | T047.420.47.207.01 (aka: T0474204720701) |
| Name: | T047.420.47.207.01 T-Touch II Orange Rubber Carbon |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.70 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Tissot T-Touch is one of the more remarkable watches brought out by the Swiss watch brand. Many of its functions can be accessed through a touch of the glass. The T-Touch II features -among others- an improved altimeter, a backlight and upgraded water resistance.