Tissot - T091.420.44.041.00
T091.420.44.041.00 T-Touch Expert Solar Ti/Ti Blue
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Touch |
| Reference: | T091.420.44.041.00 (aka: T0914204404100) |
| Name: | T091.420.44.041.00 T-Touch Expert Solar Ti/Ti Blue |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Introduced at BaselWorld 2013, the T-Touch Expert Solar was the first watch to combine a solar-charged quartz movement with touch screen technology. It features a wide array of functions accessible through the screen. Reference T091.420.44.041.00 features a blue dial and a titanium bracelet.