Tissot - T091.420.47.057.01
T091.420.47.057.01 T-Touch Expert Solar PVD / Rubber
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Touch |
| Reference: | T091.420.47.057.01 (aka: T0914204705701) |
| Name: | T091.420.47.057.01 T-Touch Expert Solar PVD / Rubber |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The T-Touch Expert Solar T091.420.47.057.01 was introduced at BaselWorld 2015. It has a redesigned dial, bezel and hand-set compared to earlier models. REF T091.420.47.057.01 has a PVD-coated titanium, black dial and a black rubber strap.