Tissot - T063.009.11.058.00
T063.009.11.058.00 Tradition 5.5 Lady 25 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Tradition |
| Reference: | T063.009.11.058.00 (aka: T0630091105800) |
| Name: | T063.009.11.058.00 Tradition 5.5 Lady 25 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Tradition 5.5 is a ladies watch with a diameter of 25.00mm. The Stainless Steel case holds a quartz movement by ETA (caliber E61.031). With reference T063.009.11.058.00, the dial is Black.