Tissot - T063.009.36.018.00
T063.009.36.018.00 Tradition 5.5 Lady 25 Rose PVD / White
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Tradition |
| Reference: | T063.009.36.018.00 (aka: T0630093601800) |
| Name: | T063.009.36.018.00 Tradition 5.5 Lady 25 Rose PVD / White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Tissot Tradition 5.5 is a ladies watch with a diameter of 25.00mm. The Stainless Steel case holds a quartz movement by ETA (caliber E61.031). With reference T063.009.36.018.00, the dial is White.